Včelařství

Nabídka našich medů / Co víme o medu / Jak vzniká med

Aktuální nabídka našich medů


MED KVĚTOVÝ

hmotnost 960 g, v nabídce také menší gramáže

200 Kč

MED PASTOVANÝ

hmotnost 960 g, v nabídce také menší gramáže

210 Kč

MED LIPOVÝ

hmotnost 960 g, v nabídce také menší gramáže

220 Kč

MED LESNÍ

hmotnost 960 g, v nabídce také menší gramáže

vyprodáno


Bližsí informace o  dostupnosti a objednávky volejte 724 838 791 nebo navštivte náš


Co víme o medu

Med je jeden z nejúžasnějších a nejsladších darů Země. Sladký lék na cukrovku, alergie, kůži, vnější poranění, srdeční problémy, depresi, špatné trávení aj.

Obsahuje vápník, hořčík, draslík, síru, sodík, chlorid, železo, měď, jód a zinek, fosfor, vitamíny A, C, B (B1, B2, B6, B12), D, K a E. Dále cholin a vitamín B, který je nezbytný pro zdraví mozku, srdce a dokonalou opravu buněčných membrán.

Je zdrojem bílkovin (vyšší obsah bílkovin má med nektarový - květový) a aminokyselin, pylu, éterických olejů atd. Má antivirové, antibakteriální, a antiparazitní účinky, poskytuje velmi silnou antioxidační ochranu, má antimutagenní, protinádorové a protizánětlivé vlastnosti.
Pro léčení některých potíží se může smíchat se skořicí. Své zázračné vlastnosti si uchovává
pouze tepelně nezpracovaný - ne více než 42°C.

Nejsnadnější způsob léčby medem je, vložíte-li jej na lžičce přímo do úst.


Jak vlastně vzniká med?

Med máme od včel - ale jak vzniká? Jak to ty včely dělají?

1. Sbírání nektaru

Med vzniká z nektaru (sesbírané sladké šťávy květin), nebo z medovice (ze stromů). Včela nasaje nektar či medovici do medového váčku. Medový váček je od žaludku oddělen chlopní, takže je zaručeno, že nemůže dojít k natrávení.

2. Předání sladiny mladším

Včela přiletí k úlu a tam předá "náklad" nektaru či medovice sosákem mladší včele (každá včela má svoji úlohu), takto je sladina několikrát spolknuta a vyvrhnuta, každá včela tím přidá i enzymy a aminokyseliny ze svých žláz a zároveň dochází k odpařování vody. Když je tímto procesem "med" dostatečně zahuštěn (asi na cca 30 % vody) je uložen do šestihranné včelí buňky.

3. Odpařování

K odpařování dochází také z důvodu vysoké teploty v úle, kde je kolem 35 °C. Máváním křídel včel je vytvářen neustálý proud vzduchu, který odvádí přebytečnou vodu česnem z úlu ven. Když dosáhne vlhkost medu kolem 17 % vlhkosti, je v buňkách zavíčkován = zakonzervován. Včely dokáží nektar vysušit ze 70 % na 17 %.

4. Proč to včely a rostliny dělají?

Včely ukládají med pro přežití v průběhu zimy. Průměrné včelstvo spotřebuje za zimu asi 15 - 20 kg medu. Během celého roku je to pak 70 kg medu. Včelař včelám odebere okolo 20 - 70 kg medu, proto se před zimou včely zakrmují cukerným roztokem.

© 2018 MEDOVÝ DVŮR, Včelařství a rodinná farma - Kunčičky u Bašky 80, 739 01 Baška. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!